Timo on võrokene, läbi ja lõhki maapoiss. Sündinud ja suure osa oma elust elanud Võrumaal – rahutu reljeefiga Haanja kõrgustiku serval, ümbritsetuna loodusmaastikest.
Timo on võrokene, läbi ja lõhki maapoiss. Sündinud ja suure osa oma elust elanud Võrumaal – rahutu reljeefiga Haanja kõrgustiku serval, ümbritsetuna loodusmaastikest. Poisipõlves koduümbruse looduses ringi uidates puges Timo hinge rahutus, mis teda siiani pole maha jätnud. Timol on veel teinegi suur kirg – lumi ja suusatamine. Juba noore suusasportlasena tajus ta tõmmet sisseaetud radadelt maha pöörata ja enese jaoks uusi radu avastada. Lumel liuglemise naudingule lisaks pakkus suusasport ka eneseületusega kaasnevaid emotsioone ja veendumust, et ainult pühendumine võib tagada edu.
Uudishimu planeedi looduse tundmaõppimise vastu ja soov piiluda kaugete tundmatute horisontide taha ajendas geograafiaõpingutele Tartu Ülikoolis. Lumekirg oli see, mis tõukas Timo tegema oma teadustöö Haanja kõrgustiku lumikattest. Diplomeeritud geograafina jõudis ta 2006. aastal oma esimesele polaarekspeditsioonile Arktikasse. Sealt sai alguse polaaralade meteoroloogia ja kliima uurimine.
Aastate jooksul on Timo osalenud arvukatel teadusekspeditsioonidel Arktika ja Antarktika polaarjaamades, seilanud jäälõhkujate pardail ning triivinud jääse külmunud mootorpurjekal üle põhjapooluse. Mõnda aega oli Timo koduks arktiline Teravmägede saarestik, kus ta töötas Arktika logistika alal ja kruiisilaevade jääkaruvahina.
Suusakirg ja poisipõlvest kaasa saadud rahutus – nimetagem teda siis seiklusvaimuks – olid käivitavaks jõuks üha pikemate polaarretkede ette võtmisel. Koos Teravmägedelt leitud norralasest sõbraga ületati suuskadel Gröönimaa jääkilp ja suusatati esimeste inimestena ilma välise abita põhjapooluselt koju Teravmägedele. Guinnessi rekordi väärilist tulemust tunnustati lisaks Ernest Shackletoni nimelise polaarauhinnaga.
Juba pärast oma esimest Arktikas käiku sai Timo lahutamatuks kaaslaseks kaamera ja ta on sellest ajast peale sulamise tagajärjel kaduvat jäämaailma talletanud, tehes seda nii teaduslikust kui isiklikust perspektiivist lähtuvalt. Timo fotod on leidnud avaldamist nii Eestis kui kaugemal ja saanud mitmel juhul ka rahvusvahelise tunnustuse osaliseks. Polaaruurija ja -rändurina on Timo avaldanud mitmeid teaduslikke ja populaarteaduslikke kirjutisi ning reisikirju. Viimaste hulka võib lugeda ka raamatu „Jäine teekond: omal jõul põhjapooluselt maismaale”.
Timo on veendunud, et kogemus – olgugi, et vahel valus – on parim õpetaja, mida ei asenda miski. Ja seal, kus lõpeb mugavustsoon, tõeline elu alles algab. Kui oled kord teele asunud, siis siht võib ju sul silme ees olla, kuid iial ei tea, kuhu sa päriselt välja jõuad. Ja selles seisnebki teel olemise ilu ja võlu. Timo hindab kõrgelt kirge, mis on tahtejõu tõhusaim kütus. Ta on öelnud, et on alati püüdnud järgida omaenese sügavat sisehäält, ükskõik kui ebaratsionaalne see vahest pole ka tundunud.
Reg nr.
16628195
KM nr.
EE102563979
@palopolar
Unsplash
@palopolar